WĘGRY
WĘGRY
Węgry to kraj nam bliski i bardzo lubiany. Polacy kochają Budapeszt, wspaniały Balaton, aquapark w Hajduszoboszlo, wina z Tokaju czy malowniczy Eger. Węgry to jednak kraj znacznie bardziej atrakcyjny - niewysokie, ale urokliwe góry, jaskinie, puszta, malownicze miasteczka, zamki i termy.
WĘGRZY
Węgrzy to chyba jedyny naród, który lubi Polaków! We wszystkich innych krajach dostajemy różne łatki… A tutaj? Często można usłyszeć: magyar lengyel ket jo barat, egyutt harcol ‘s issza borat… Jak wpadniesz w kłopoty czym prędzej po prostu zacznij recytować: Polak Węgier dwa bratanki… i już twój interlokutor jest kupiony i mimo iż nie macie jak się dogadać – przychyli ci nieba. Węgrzy uwielbiają dzieci, codziennie ktoś się do nas tu uśmiecha. A jeżeli już zobaczą pulchnego bobaska ze złotymi włosami (Junior) to macie gwarantowaną sympatię!
KUCHNIA WĘGIERSKA
Kuchnia węgierska – kuchnia Węgier należy do kuchni środkowoeuropejskich, wyróżnia się jednak pośród nich charakterystycznymi cechami. Tradycyjna kuchnia bazuje na mięsie, warzywach sezonowych, owocach i świeżym chlebie.
TERMY
Na Węgrzech mam wrażenie gdziekolwiek by nie zacząć wiercić dziury – wypływają z nich wody termalne. W Budapeszcie jest na Dunaju Wyspa Małgorzaty – nawet to iż byli na wyspie na środku rzeki nie powstrzymało skubańców
HISTORIA I ZABYTKI NA WĘGRZECH
całokształt dziejów polityczno-społecznych, gospodarczych i kulturalnych narodu i państwa węgierskiego oraz terytorium, na którym w przyszłości miało się ono rozwinąć.
BALATON
największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej, położone w południowo-zachodnich Węgrzech, na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, około 80 km od Budapesztu.
EGER
miasto na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z barokowych zabytków, wina Egri Bikavér oraz obrony zamku przed Turkami. Uzdrowisko – źródła wód termalnych.
ESTERHAZA
Olbrzymi park, piękne rosarium i niezwykły pałac pośród bagien - określenie "węgierski Wersal" nie zostało nadane temu pałacowi na wyrost. Ród Esterházy był jednym z najznamienitszych w cesarstwie austro-węgierskim. Jego członkowie dotrzymywali wierności władcom, a w zamian za to mogli liczyć na pokaźne apanaże. Gniazdo rodowe znajdowało się w Eisenstadt, ale na lato członkowie rodu przenosili się do niewielkiej wioski Fertőd. To właśnie tu powstała słynna "Symfonia pożegnalna" Haydna
JASKINIA W AGGTELEK
Wpisane na listę UNESCO jaskinie to prawdziwa gratka dla miłośników speleologii. Na całym obszarze znajduje się kilka jaskiń z najbardziej znaną jaskinią Baradla na czele. Jest ona dostępna do zwiedzania zarówno z terytorium Węgier jak i Słowacji, a miejscowi przewodnicy oferują kilka tras. Najpopularniejsze z nich to godzinna lub dwugodzinna podziemna przechadzka, ale można wybrać się też na całodniową lub nawet kilkudniową wyprawę!
STARE MIASTO W SOPRONIE
Najważniejsze zabytki wzniesione zostały w stylu gotyckim (np. tzw. Kozi Kościół czy potężne mury obronne) i barokowym (klasztor karmelitów czy wieża pożarowa). Równie ciekawe są okolice kościoła św. Michała (ok. 700 metrów od starówki) - mniej znana przez turystów dzielnica, pełna zabytkowych chociaż wymagających prac konserwatorskich, budowli. Na południe od miasta wznosi się wysokie wzgórze z punktem widokowym na całą okolicę i tzw. Góry Soprońskie.
WIOSKA HOLLOKO
Kolejna miejscowość z węgierskiej listy Światowego Dziedzictwa UNESCO to Holloko. Urokliwa wieś-skansen zachowała swój dawny charakter dzięki ponad pięćdziesięciu budynkom, które przetrwały niejedną burzę dziejową.
ZAMEK SIROK
Górujące nad okolicą wzgórze zamieszkane było już w czasach prehistorycznych. Dopiero w XIII wieku zdecydowano się wznieść tu kamienny zamek. Budowla początkowo znajdowała się w rękach węgierskich możnowładców z rodziny Bohr-Bodon, ale na skutek ich konfliktu z koroną została odebrana i przekazana innemu rodowi. Mimo prób przystosowania warowni do nowych zasad prowadzenia wojny Turcy zajęli zamek bez walki. Wprawdzie wkrótce musieli się z niego wycofać, ale Sirok nigdy już nie pełnił istotnej roli militarnej.
Dodaj komentarz